Местен фокус
Пет нови партньори се присъединиха към Климатичния договор на София, съобщиха от Столична община
11292
България
Пет нови партньори се присъединиха към Климатичния договор на София, съобщиха от Столична общинаСтоличната община разшири кръга от организации, които подкрепят целта на града за постигане на климатична неутралност в рамките на Мисията на Европейския съюз „100 климатично неутрални и интелигентни града“.Пет нови ключови партньори подписаха днес декларацията за присъединяване към Климатичния договор на София, съобщиха от пресцентъра на Столична община.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 12 Декември 2025, 17:42 ч.
Столичната община разшири кръга от организации, които подкрепят целта на града за постигане на климатична неутралност в рамките на Мисията на Европейския съюз „100 климатично неутрални и интелигентни града“. Пет нови ключови партньори подписаха днес декларацията за присъединяване към Климатичния договор на София, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Оттам посочиха, че към договора са се включили „Електрохолд България“ ЕООД, „Холсим България“ АД, Технически университет – София, Висшето училище по телекомуникации и пощи, както и „Евиден България“ ЕООД. „Климатичното бъдеще на София не може и не бива да зависи от усилията на един човек или една институция. Това е наш общ ангажимент, към който всеки партньор допринася – технически, научно, експертно или човешки“, заяви кметът на София по време на церемонията, цитиран в съобщението. Той подчерта, че присъединяването на новите организации е знак за единство и готовност за действие от страна на бизнеса, научните среди, технологичния сектор и образованието. „Това са организации, които работят в ядрото на енергийния преход и имат реален капацитет да допринесат за промяна“, допълни кметът. Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева посочи, че разширяването на партньорската мрежа ще позволи стратегическите цели да бъдат превърнати в конкретни, измерими проекти. „Към нас се присъединяват лидери, чиято експертиза е решаваща за внедряването на интелигентни мрежи, устойчиво строителство и подготовката на нови специалисти,“ заяви тя. От Общината припомнят, че през годината са изградени фотоволтаични инсталации върху две ключови общински сгради – Софийския зоопарк и Столичното предприятие за третиране на отпадъци. Градът вече има и първа енергийна общност, като се работи по създаването на още. От общинската администрация информираха, че през тази седмица София е получила най-високата оценка „A“ от международната организация CDP – признание за прозрачност и напредък в действията по намаляване на парниковите емисии, подобряване на качеството на въздуха и внедряване на устойчиви решения. Това нарежда столицата сред водещите европейски и световни градове в климатичното управление. Мисията „100 климатично неутрални и интелигентни града до 2030 г.“ е част от програмата „Хоризонт Европа“. Климатичният договор на София бе подкрепен още през 2024 г. от първите партньори – Българският съвет за устойчиво развитие, Камарата на строителите в България, „СОФ Кънект“ АД, „Софийска вода“ АД, Асоциацията на собствениците на бизнес сгради и „Клийнтех България“. През май градът получи и официалния знак на Мисията, който осигурява достъп до допълнително финансиране и участие в пилотни иновационни проекти. Новоприсъединилите се партньори ще работят по инициативи в областта на енергийната ефективност, чистата енергия, управлението на ресурсите и дигитализацията на градските системи – ключови направления за изпълнението на Климатичния договор на София. Столичната община получи знак за мисия на ЕС като признание за разработването на план за постигане на неутралност по отношение на климата до 2030 г.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
От Плевен започва националното турне на театралния спектакъл „Дами канят“
|
|
|
Втори електрически автомобил е доставен за нуждите на социалните услуги в Ловеч
|
|
|
Всички българи, без разлика на вяра и произход, имаме една цел – единението и добруването
|
|
|
При пожар в нива с ечемик край Бойчиновци са изгорели 30 декара готова продукция
|
|
|
Въвежда се временна организация на движението в района на парк „Росенец“ заради спортното събитие „Утопия Акватон и полумаратон“
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната бригада в Литва, ако се наложи
|
|
|
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
|
|
|
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
|
|
|
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
|
|
|
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
|
|
Радиопрограми



Тикер
11292
ЗАПАЗИ
От Плевен започва националното турне на театралния спектакъл „Дами канят“, продукция на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, съобщиха от ...